English
Haberler & Duyurular
Sakarya Meydan Muharebesi Belgeselimizin Gala Gösterimine Büyük 
İlgi!

Avrasya Gazeteciler Derneği’nin sosyal sorumluluk projesi olarak İçişleri Bakanlığı Dernekler Dairesi Başkanlığı tarafından desteklenen Gordion’un Düğümü: Sakarya Meydan Muharebesi belgeselinin gala gösterimi İstanbul Eyüpsultan belediyesinin ev sahipliğinde, Zafer Haftası dolayısıyla 31 Ağustos Cuma günü, akşam saatlerinde Eyüpsultan Belediyesi Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleşti.

 

 

 

Gala gösterimine Türkiye Büyük Millet Meclisi idare amiri, İstanbul milletvekili Hasan Turan; son iki dönem Ak Parti merkez karar yönetim kurulu üyesi olan, eski Kocaeli milletvekili Zeki Aygün;  Eyüpsultan belediye başkanı Remzi Aydın; Türkiye’deki 81. il dernek ve vakıflarının çatı kuruluşu olan Yedi Renk Tek Yürek Platformu genel başkanı Ömer Erdoğan; TRT Belgesel kanal koordinatörü Süleyman Tezgel; Kültür Bakanlığı telif  hakları yetkilisi,  Karadeniz Sivil Toplum Örgütleri başkan yardımcısı, Giresun Dernekler Federasyonu başkan vekili  Fatih Aydın; KADEM halkla ilişkiler başkanı ve birçok sivil toplum örgütü başkanı ile ulusal basın, gala gösterimine yoğun ilgi gösterdi.

 

Gala gösterimi öncesi Sakarya Meydan Muharebesi tarihi belgeler ve fotoğraflar sergisi açıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından, şehitlerin ruhu için kuranı Kerim okundu. Eyüpsultan belediye başkanı, belgeselin önemine dikkat çekerek belgesel gösteriminin Eylül ve Ekim aylarında devam edeceğini açıkladı. Belgeselin çekimine destek olan kurum ve şahıslara teşekkür plaketi takdiminden sonra yaptığım konuşmada Sakarya Meydan Muharebesi’nin zaferler tarihimizdeki yeri ve önemini anlattık. Hatıra fotoğrafları çekiminden sonra Sakarya Meydan Muharebesi Şehitlere Vefa kitabımızdan hediye ettik. Belgesel gala gösterimi ile ilgili basın yayın kuruluşlarında yer alan haberi sizlerle paylaşıyorum.

 

 

EYÜPSULTAN’DA “SAKARYA MEYDAN MUHAREBESİ” BELGESELİNİN GALA GECESİ YAPILDI

 

Devr-i Alem Belgesel Programı Yapımcısı İsmail Kahraman tarafından hazırlanan “Gordion’un Düğümü-Sakarya Meydan Muharebesi” belgeseli 31 Ağustos 2018 tarihinde düzenlenen gala gecesiyle izleyiciyle buluştu. AGRT ve İçişleri Bakanlığı Dernekler Daire Başkanlığı, iş birliğiyle hazırlanan, tarihimize ışık tutan Sakarya Meydan Muharebesi belgeseli ilk kez kamuoyuyla buluştu. Yaklaşık 2 yıllık bir çalışmanın ürünü olan belgesel, tarihe not düşüp zamana noterlik yapmanın yanı sıra bilinmeyenleri de ortaya çıkardı.

 

 

BÜYÜK TAARRUZ’A GİDEN YOLDA SAKARYA MEYDAN MUHAREBESİ

 

Türk tarihinde büyük önem taşıyan Sakarya Meydan Muharebesi, 30 Ağustos’a giden yolda en önemli kilometre taşlarındandır. Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, tarihe geçen “Hattı müdafaa yoktur, sathı müdafaa vardır. O satıh bütün vatandır.” sözünü Sakarya Meydan Muharebesi’nde söylemiştir. 1921 yılında gerçekleşen ve tarihin en uzun savaşlarından birisi olan Sakarya Meydan Muharebesi de 1922’de gerçekleşen Büyük Taarruz’a giden yolda en önemli dönüm noktasıydı. Sakarya Meydan Muharebesi’nde elde edilen zafer, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının başlattığı Kurtuluş Savaşı’nda Büyük Taarruz’un zaferle sonuçlanmasında ve 30 Ağustos’un gerçekleşmesinde büyük rol oynamıştı.

 

 

İKİ YIL SÜREN KAPSAMLI ÇALIŞMA

 

Sakarya Meydan Muharebesi için insanüstü bir gayretle çalışma gerçekleştiren, bu kapsamda Ankara’nın Polatlı ve Haymana ilçelerine defalarca giderek günler süren çekimler gerçekleştiren Devri Alem ekibi, kültür ve medeniyet tarihimize eşsiz bir eser kazandırdı. Zaferler tarihimizin mihenk taşlarından olan Sakarya Meydan Muharebesi’nin yapıldığı Mangal Dağı Bölgesi’nin Tarihi Milli Park olmasına öncülük eden ve bölgeyi koruma altına aldıran Devri Alem ekibi, kapsamlı çalışmanın ürünü olan belgeseli, kamuoyuyla buluşturmuş olmanın heyecanını yaşıyor.

 

 

SAKARYA ZAFERİ’NİN ÖNEMİ ANLATILDI

 

AGRT tarafından “Sakarya Meydan Muhaberesinin önemi ve şehitliklerin tanıtılması” adıyla başlatılan Sosyal Sorumluluk Projesi, İçişleri Bakanlığı Dernekler Dairesi tarafından desteklendi. Proje kapsamında şehitliklere gençler tarafından fidan dikilirken, birçok eğitim kurumlarında konferanslar ve seminerler düzenlendi. Polatlı Belediyesi iş birliğiyle geniş çaplı bir panel düzenlendi, fotoğraf sergileri açıldı. Sakarya Meydan Muharebesi zaferinin önemini anlatmak için televizyonlarda canlı yayınlar düzenlenirken, bu kapsamda geniş çaplı bir çalışma yapılarak, uzun uğraşlar sonucu belgesel çekildi. Hazırlanan belgeselin TRT tarafından ekranlarda izleyiciye sunulması kararı alındı.

 

 

EYÜPSULTAN KÜLTÜR MERKEZİ’NDE GALA GECESİ

 

Eyüpsultan Belediyesi tarafından organize edilen, “Gordion’un Düğümü: Sakarya Meydan Muharebesi” belgeseli Gala Gecesi, 31 Ağustos 2018 tarihinde, saat 19.30’da Eyüpsultan Kültür Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilecek kokteyl ile başlayan etkinlik, saat 20.00’de belgesel gösterimiyle devam etti. Eyüpsultan Belediye Başkanı Remzi Aydın hazırlanan belgeselden dolayı İsmail Kahraman’a teşekkürlerini sunarken, Kahraman da tarihe olan vefa borcumuzu ödeme ve geçmişi unutmama adına önemli bir eseri daha kültürümüze kazandırmanın mutluluğunu ve heyecanını yaşadıklarını belirterek, emeği geçen herkese teşekkür etti.

 

 

***

 

 

BASINDA SAKARYA MEYDAN MUHAREBESİ GALA GÖSTERİMİ

 

Sakarya Meydan Muharebesini Eyüpsultan'da anıyoruz

http://www.eyupsultan.bel.tr/tr/main/news/sakarya-meydan-muharebesini-eyupsultanda-aniy/14401

 

Sakarya Meydan Muharebesi, Eyüpsultan’da belgesel filmiyle anıldı

http://www.eyupsultan.bel.tr/tr/main/news/sakarya-meydan-muharebesi-eyupsultanda-belges/14404

 

Sakarya Meydan Muharebesi Belgeseli’ne tam not!

https://www.gazetegebze.com.tr/genel/sakarya-meydan-muharebesi-belgeseline-tam-not-h22573.html

 

Zeki Aygün galaya katıldı

http://www.buyukkocaeli.com.tr/zeki-aygun-galaya-katildi-30513h.htm

 

Sakarya Meydan Muharebesi, Eyüpsultan'da Belgesel Filmiyle Anıldı

http://beyazgazete.com/haber/2018/9/1/sakarya-meydan-muharebesi-eyupsultan-da-belgesel-filmiyle-anildi-4652266.html

 

Sakarya Meydan Muharebesi’ni anlatan belgeselin galası yapıldı

https://www.dha.com.tr/kultursanat/sakarya-meydan-muharebesini-anlatan-belgeselin-galasi-yapildi/haber-1596510

 

Sakarya Meydan Muharebesi, Eyüpsultan’da belgesel filmiyle anıldı

http://www.iha.com.tr/istanbul-haberleri/sakarya-meydan-muharebesi-eyupsultanda-belgesel-filmiyle-anildi-istanbul-2095977/

 

Sakarya Meydan Muharebesi’ni anlatan belgeselin galası yapıldı

https://www.cnnturk.com/yurttan-haberler/istanbul/goruntulu-sakarya-meydan-muharebesini-anlatan-belgeselin-galasi-yapildi

 

Sakarya Meydan Muharebesi, Eyüpsultan'da Belgesel Filmiyle Anıldı

http://www.milliyet.com.tr/sakarya-meydan-muharebesi-eyupsultan-istanbul-yerelhaber-3007706/

 

Sakarya Meydan Muharebesi’ni anlatan belgeselin galası yapıldı

http://www.hurriyet.com.tr/sakarya-meydan-muharebesini-anlatan-belgeselin-40943103

 

Gordion'un Düğümü - Sakarya Meydan Muharebesi" Belgeselinin Galası Yapıldı

https://www.haberler.com/gordion-un-dugumu-sakarya-meydan-muharebesi-11193665-haberi/

 

"Gordion'un Düğümü - Sakarya Meydan Muharebesi" belgeselinin galası yapıldı

https://www.mynet.com/gordionun-dugumu-sakarya-meydan-muharebesi-belgeselinin-galasi-yapildi-110104365842

 

"Gordion'un Düğümü - Sakarya Meydan Muharebesi" belgeselinin galası yapıldı

http://www.memleket.com.tr/gordionun-dugumu-sakarya-meydan-muharebesi-belgeselinin-galasi-yapildi-1483077h.htm

 

"Gordion'un Düğümü - Sakarya Meydan Muharebesi" belgeselinin galası yapıldı

http://www.konhaber.com/haber-gordion_un_dugumu_sakarya_meydan_muharebesi_belgeselinin_galasi_yapildi-890600.html

 

"Gordion'un Düğümü - Sakarya Meydan Muharebesi" Belgeselinin Galası Yapıldı

https://www.pusulahaber.com.tr/gordionun-dugumu-sakarya-meydan-muharebesi-belgeselinin-galasi-yapildi-935468h.htm


Okunma: 1964     Tarih: 3.09.2018

 


Web Tasarım: www.guncelweb.net

© 2012 Avrasya Gazete Radyo ve Televizyon Yayıncıları Derneği - Tüm hakları saklıdır.