English
Haberler & Duyurular
Türk Dünyası Gazeteciler Şurası Eskişehir’de

          

Eskişehir Türk Dünyası Kültür Başkenti etkinlikleri kapsamında 19-23 Mart 2014 tarihleri arasında Eskişehir’de düzenlenecek Türk Dünyası Gazeteciler Şurası’nın tanıtımı için bu ile giden  şura tertip komitesi üyesi İsmail Kahraman, Bilecik ve Eskişehir Valisi ile söyleşi yaptı.

 

Eskişehir Valiliği, Türk Dünyası Kültür Başkenti Ajansı, Gazeteciler Cemiyetleri Basın Vakfı’nın işbirliği, Dünya Gazeteciler Federasyonu, Türk Dünyası Genç İletişimciler Birliği’nin katkılarıyla “Türk Dünyası 1. Gazeteciler Şurası” Eskişehir’de düzenleniyor.  Şura öncesi hazırlıkları değerlendirmek ve basın toplantısına katılmak üzere önceki gün Eskişehir’e giden Devri Alem Program Yapımcısı, Avrasya Yayıncılar Birliği Genel Başkanı ve Dünya Gazeteciler Federasyonu Başkan Yardımcısı İsmail Kahraman, burada çeşitli görüşmelerde bulundu.

 

BİLECİK VALİSİ’NE ZİYARET

Araştırmacı Gazeteci ve Devri Alem Program yapımcısı İsmail Kahraman Eskişehir ziyareti öncesi Bilecik Valisi Ahmet Hamdi Nayir’i makamında ziyaret etti. Bilecik Edebali Kültür ve Araştırma Derneği Başkanı Arif Durmuş’la birlikte Vali Nayir’le görüşen Kahraman, Bilecik’le ilgili Vali ile söyleşi yaptı. Vali Nayir’e çalışmaları hakkında bilgiler veren Kahraman, Belgesel yayıncılığın kitap ve cd setlerinden hediye etti.

 

BASIN TOPLANTISINA KATILDI

Bilecik’te görüşmelerini tamamlayan Dünya Gazeteciler Federasyonu  Başkan Yardımcısı İsmail Kahraman, tertip komitesi üyesi olduğu Türk Dünyası 1. Gazeteciler Şurası’nın tanıtımı için Eskişehir Gazeteciler Cemiyeti’nde düzenlenen basın toplantısına katıldı.

 

30 ÜLKE’DEN  350 GAZETECİ KATILACAK

Konuyla ilgili  Eskişehir Gazeteciler Cemiyeti’nde bir araya gelen Gazeteciler Cemiyetleri Basın Vakfı Genel Başkanı Yılmaz Karaca, Dünya Gazeteciler Federasyonu Başkanı Menderes Demir ve Türk Dünyası Genç İletişimciler Birliği Genel Başkanı Şemsettin Küzeci, Türkiye Gazeteciler Federasyonu Yüksek İstişare Kurulu Başkanı İbrahim Erdoğan, Dünya Gazeteciler Federasyonu Başkan Yardımcısı  ve Avrasya Yayıncılar Birliği başkanı İsmail Kahraman yaptıkları ortak açıklamada; yoğun ilgi gören etkinliğe Türkiye’den 250, yurtdışından 100 olmak üzere toplam 350 gazetecinin katılacağını vurguladılar.

30’a yakın ülkeden gelecek basın mensupları ile Türkiye’den katılacak gazeteciler arasında iletişim, diyalog ve mesleki birikimlerin aktarılmasının hedeflendiği şura ile ilgili olarak Karaca, Erdoğan, Kahraman, Demir ve Küzeci’nin meslek kuruluşları adına yaptıkları ortak açıklama şöyle:

 Türk Dünyası 1. Gazeteciler Şurası’nın amacı, başta Türk Cumhuriyetlerindeki gazeteci meslektaşlarımız olmak üzere, Türk Akraba Toplulukları Gazetecileri ve Avrupa ülkelerindeki meslektaşlarımızı bir araya getirmek, onların mesleki ve kültürel paylaşımda bulunmalarını sağlamaktır. Meslektaşlarımızın, öncelikle bulundukları ülkelerin yasalarına uymak kaydıyla daha özgür, daha güçlü ve daha bilinçli gazetecilik yapmalarına öncülük etmeyi, onları değişen ve gelişen medya dünyasıyla buluşturmayı hedeflemekteyiz. Aynı zamanda bu meslektaşlarımızı Türkiye’deki basın mensuplarıyla buluşturup bilgi alışverişinde bulunmalarına zemin hazırlamak, böylelikle karşılıklı olarak mesleki bilgi ve birikimlerin artırılmasına katkı sağlamayı amaçlamaktayız. Tabii ki, dünyada gelişen gazetecilik ve iletişim teknolojisi başta olmak üzere, medyanın günümüzde geldiği noktayı ve gelecekte biçimleneceği durumu karşılıklı anlayış ve uyum ilkeleri ışığında tartışmak da bu etkinlikle birlikte düşünülen amaçlar arasındadır. Bu bağlamda organizasyon kapsamında; ‘Türk Dünyasında Küreselleşme ve İletişim Gelişmeleri Paneli”, ‘Türk Dünyası Gazeteciler Çalıştayı” ve ‘Türk Dünyası Kadın Gazeteciler Zirvesi’ gerçekleştirilecek, ayrıca ‘Türk Dünyası Medya İletişim Sergisi’ açılacaktır. Türk Dünyası Gazeteciler Şurası’nın ana hedefi ise; Eskişehir’de bir araya gelecek Türk Dünyası gazetecilerinin birlikteliğini vurgulamak, Türk Dünyası’nda bir mesleki üst çatı kuruluşuna zemin hazırlamak üzere; meslektaşlarımızın mesleki ve diğer konulardaki problemlerini konuşarak, dünya kamuoyuna duyurulmak üzere ‘Türk Dünyası Gazeteciler Eskişehir Deklarasyonu’ yayınlamaktır.

 

ESKİŞEHİR VALİSİ’NE ZİYARET

Toplantının ardından Eskişehir 26 Televizyonunu ziyaret eden ve yeni programlarını kanala veren Kahraman daha sonra şura heyeti ile birlikte Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna’yı ziyaret ederek, Türk Dünyası Gazeteciler Şurası ile ilgili yapılan çalışmalar hakkında bilgiler verdiler. Devr-i Alem Program Yapımcısı İsmail Kahraman, Türk Dünyası Kültür Başkenti ilan edilen Eskişehir’de yapılan çalışmalarla ilgili Vali Tuna ile söyleşi yaptı. Görüşme sonrası Kahraman Vali Tuna’ya belgesel yayıncılığın kitap ve cd setlerinden takdim etti.

 


Okunma: 3122     Tarih: 13.03.2014

 


Web Tasarım: www.guncelweb.net

© 2012 Avrasya Gazete Radyo ve Televizyon Yayıncıları Derneği - Tüm hakları saklıdır.